Winda dla niepełnosprawnych, podnośnik, platforma przyschodowa to rozwiązania dedykowane osobom, które mają problem z poruszaniem się. To szeroka gama urządzeń dla osób niepełnosprawnych począwszy od tzw. „wind krzesełkowych”, poprzez platformy przyschodowe, aż po platformy pionowe. Platformy dla osób niepełnosprawnych to techniczne udogodnienia, pozwalające na likwidację barier architektonicznych, które dla osób niepełnosprawnych, poruszających się na wózkach inwalidzkich są problemem nie do pokonania, ograniczającym możliwość przemieszczania się. W ramach pojęcia platforma dla niepełnosprawnych wyróżnić można wiele rozwiązań, ułatwiających funkcjonowanie.

Dostępne są różnorodne urządzenia m.in.:
  • windy krzesełkowe
  • platformy przyschodowe
  • platformy pionowe bez szybu
  • platformy pionowe
KRZESEŁKOWE WINDY DLA NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Są to platformy dla osób niepełnosprawnych – urządzenia, które nie zajmują wiele miejsca, pozwalają przemieszczać się wzdłuż schodów. Stanowią alternatywę dla windy dla niepełnosprawnych. Platforma schodowa wyposażona jest w silnik z elektrycznym zasilaniem za pomocą akumulatorów – ładowanie baterii odbywa się na przystankach. Platformy schodowe przeznaczone są do domowego użytku.

PLATFORMY PRZYSCHODOWE DLA NIEPEŁNOSPRAWNYCH
To urządzenia przeznaczone do użytku domowego oraz publicznego. Platforma przyschodowa i platforma schodowa określają ten sam rodzaj platformy, często nazwy te używane są zamiennie. Platforma przyschodowa służy do przewożenia osób niepełnosprawnych na wózkach inwalidzkich. Urządzenie można montować bezpośrednio do ściany lub na słupkach mocowanych do schodów. Jednocześnie tor jezdny platformy może służyć jako poręcz. Wymiar platformy można dostosować do obiektu, w którym ma zostać zamontowana. Platforma przyschodowa najczęściej stosowana jest, gdy przy schodach niemożliwe jest zamontowanie windy dla niepełnosprawnych. Mogą być instalowane zarówno wewnątrz budynków, jak i na zewnątrz budynków.

PLATFORMY PIONOWE BEZ SZYBU
Stosowane są do wysokości podnoszenia do 3m, mają zastosowanie w miejscach użyteczności publicznej, ale również w domach prywatnych oraz tam, gdzie konieczne jest likwidowanie barier architektonicznych. Urządzenie z napędem śrubowym.

PLATFORMY PIONOWE
Platformy z napędem śrubowym lub hydraulicznym dostarczane z konstrukcją samonośna szybu i jej obudową (z paneli blaszanych lub szklanych). Instalowane do wysokości podnoszenia: 12 m. Ma zastosowanie w miejscach użyteczności publicznej, ale również w domach prywatnych oraz tam gdzie konieczne jest likwidowanie barier architektonicznych.

Platformy dla osób niepełnosprawnych są praktyczne oraz niezawodne w działaniu. Przede wszystkim ich montaż nie ogranicza możliwości korzystania ze schodów innym użytkownikom. Konstrukcja urządzeń nie jest skomplikowana i nie wymaga przeprowadzania w miejscu instalacji kosztownych prac remontowych. Rozwiązania takie wyróżnia także ekonomiczność – platformy przyschodowe charakteryzuje stosunkowo niskie zużycie energii.

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *